İkame Araç Nedir - Eurauto

İkame Araç Nedir ?

İkame Araç Nedir ?

İkame araç nedir? Kelime anlamı olarak başka bir şeyin yerine konulması olarak tanımlanmaktadır. Araç kiralama veya diğer ismi ile rent a car sektöründe sıkça duyulmaktadır. İkame araç, kiralamış olduğunuz araç kazaya karıştığında veya arızalandığı zaman serviste kalmaktadır. Bu süre zarfında kasko poliçesinde yer alan, belirtilen onarma süresi aşılır ise geçici olarak sigorta yapan firma tarafından yerine verilen araç olmaktadır. Ancak bazı durumlar da ise eksperlerin kanaati olursa ikame araç verilmeyebilir. Sürüşü etkilemeyen arızalar kiralama yaptığınız zaman olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse tampon çizilmesi, kaporta kısmında veya dış boyalı alanlarda sürtme meydana gelebilmektedir. Bu durumlar gidişi, sürüşü etkilemediği için ikame araç verilmez.

İkame araç nasıl alınır? Şartlar nelerdir?

İkame araç alırken sigorta şirketlerinin belirlemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Sözleşme kapsamında yer alması gereken ikame araç alabilir poliçesi olmalıdır,
  • Araç sürüşünün engellenmesi, gidişini zorlaması gerekmektedir,
  • Tamir süresinin 2 günü (48 saat) geçmiş olması,
  • Sigorta firmasını verdiği teminat kapsamında olması.

İkame araç kaskoyu bozar mı?

Araç teminatı, kasko sigortasının vermiş olduğu bir hizmet olarak geçmektedir. Bu yüzden verilen bu ek hak kaskonun zarar görmesine, bozulmasına yol açmamaktadır.

Her sigorta firmasının getirmiş olduğu bazı koşullar ve prosedürler bulunmaktadır. Bunlar değişiklik göstermektedir. İkame araç özel istisnaları nelerdir?Poliçede geçmeyen hasarlar kapsam dışı kalmaktadır. Eksper kontrolünden sonra sonuç kısmında yer alan hasarın kapsam dışı olması halinde ikame aracın kiralanması olduysa kiralama tutarı sigortalıdan alınmaktadır.

Radyo, teyp, araba camı hasarları teminat dışı kalabilmektedir.

Sigortası olan araba kaza dışında farklı nedenler ile hareket etmiyorsa, çalışmıyor ya da gidişini engelliyorsa teminat dışı kabul edilir.

Otoban, köprü geçiş ücretleri, trafik cezası ve yakıt kapsam dışında yer almaktadır.

İkame araç teminatı kısmi hasarlar için geçerli olup; ikame aracın tamamen yanması, çalınma hasarları, mini hasarlar ve tam hasarlar teminat kapsamı dışındadır.

Kredi kartı bilgilerinin yukarıda bahsedilen durumlar dışında kullanılmasından kaynaklanan sorumluluk ikame kiralık aracı sağlayan araç kiralama firmasına aittir.

 01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp