Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı

Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı

En son teknolojiye sahip model araç kullanmak istiyor ve satın alacak kaynak edinemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda araç kiralama hizmeti sizin için geçici ama kolay bir çözüm yolu olabilir. Otomobil kiralamak için cüzi bir miktar ödemek ve belirli şartlara uymak koşuluyla araç sahibi olmadan da işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.  Araç kiralamak Türkiye’nin birçok şehrinde kolay bir şekilde araçla seyahat imkânı sunmaktadır. İş gezileri ya da tatil amaçlı seyahatlerde sıkça tercih edilen araç kiralama yöntemi taşıt sahibi olmayan bireyler için büyük avantaj sağlıyor.


Rent a car ismiyle de bilinen araç kiralama firmaları ülkemizin bütün şehirlerinde profesyonellikle araç kiralama hizmetini kolaylaştırıyor. Kurumsal olarak yürütülen araç kiralama hizmetinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Dolayısıyla çeşitli modellere sahip araç kiralama firmalarından istediğiniz model aracı belirli süre boyunca kolaylıkla kiralamanız mümkün hale geliyor. Günlük, aylık ya da yıllık olarak tercih edilebilen araç kiralama hizmeti ile avantajlı bir şekilde seyahat etmeniz mümkündür. Bu araç kiralama hizmetleri sigortalı olmasından dolayı ve kurumsal firmalar tarafından kiralanma hizmeti gerçekleştiğinden dolayı oldukça güvenilirdir. Ancak araç kiralamak için de belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir;

  • En az iki yıllık sürücü belgesi sahibi olmak
  • En az B grubu ehliyeti sahibi olmak
  • Araç kiralama hizmetinden yararlanmak için 21 yaşını doldurmuş olmak gerek


Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Bir araba ya da araç kiralama firması genellikle birkaç saatlik ya da birkaç hafta arasında değişen sürelerde araç kiralama hizmeti verebilir. Araç kiralama firmaları birden fazla yerel şubelerden oluşmaktadır. Şirketler ve büyük firmalar için araç kiralama avantajlıdır. Bunun sebebi öz sermayenin araç alımında kullanılması durumunda oluşabilecek maddi zararlar engellenir.


Ticaret açısından ve kar bakımından düşünülürse araç kiralama hizmeti, araç satın almaktan çok daha fazla avantaj sağlamaktadır. Araç kiralamanın bir diğer avantajı da vergi, sigorta gibi masrafların bulunmamasıdır. Uzun dönem araç kiralama hizmeti ise büyük ya da küçük araç fark etmeksizin firmalar satın almadan 1 yıl ile 4 yıl arasında araç kiralayabilir. Aracı kiralamak isteyen firma uzun dönem araç kiralama şartlarına uygun kontratı imzalayarak belli süre içerisinde aracı kullanır ve zamanı geldiğinde iade eder.


Araç kiralamak için küçük bir ücret ödeyerek ve belirli sözleşmelere uyum sağlayarak kolayca geçici araç sahibi olabilirsiniz. Araç kiralama hizmetlerinin avantajlarından biri de bireysel araç kullanıcısı olmanız durumunda oluşabilecek hasarın aracınızın değerini düşürebilmesinden dolayı satın alınan fiyatın çok altında satılmasına sebep olabilmesidir. Aynı zamanda bulunduğunuz şehirden başka bir şehire giderken hava yolu tercih ettiğinizde o şehirden de araç kiralama hizmetinden yararlanmak yine sizin için avantaj sağlayacaktır.


Kurumsal firmalar için bir diğer avantaj da kiralanan araçların bakım ya da muayene ücretlerini ödememesidir. Aynı zamanda da kiralanan araçlar vergiden düşürüldüğü için kazancı arttırma stratejisi olarak görülür. Araç kiralama hizmetinden yararlandıktan sonra araç iadesi gerçekleştirilirken erken götürmeniz durumunda herhangi bir ücret iadesi olmayacaktır fakat geç iade ederseniz kiralayan firma tarafından ekstra ücret talep edilebilmektedir.


Şunu da unutmamak gerekir ki büyük ve lüks araç kiralanmak istendiğinde en az 28 yaşına sahip olunması istenir. Bu durum ekonomik ya da orta sınıf bir araç kiralanma hizmetinden yararlanılmak istenildiğinde ise en az iki yıllık ehliyet sahibi olmak koşuluyla en az 21 yaşında olmak şartıdır. Fakat lüks araç kiralanması için bu süre şartı 3 yıldır.

01
Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Oku
Sürüş keyfi veren araçlar

Sürüş keyfi veren araçlar

Oku
Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp