Rent a Car Kaskosu Nedir Ne İşe Yarar?

Rent a Car Kaskosu Nedir Ne İşe Yarar?

Rent a car kaskosu nedir ne işe yarar diye merak edebilirsiniz. Buna uygun olarak sizler de rent a car aracılığı ile araç kiralama işlemi yaparken kasko durumu hakkında bilgi almalısınız. Bu içerikte rent a car kaskosu hakkında bilgi verilecektir. Rent a car kaskosu ne işe yarar diye merak ediyor iseniz, sizler de konuya ilişkin yazıyı okuyabilirsiniz.

Rent a Car Kaskosu Nedir?

Rent a car kaskosu mevcut araçlar için kiralama hizmetine ilişkin oluşturulmuş bir güvencedir. Böylelikle olası bir hasar durumunda kasko koşulları gereğince hasar karşılanır. Yalnız hasarın kasko tarafından karşılanması için rent a car şirketi ile mevcut kasko şirketi arasında bir anlaşma olması gerekir. Buna uygun anlaşma maddeleri vardır. Her kasko şirketi ile her rent a car firması arasında sabit ve genel geçerliliğe sahip olan anlaşma koşulları vardır.

Rent a Car Kaskosu Ne İşe Yarar?

Araç kiralama şirketleri araçlarını kasko yaptırdığı zaman, bu aracın haklarının korunması anlamına gelir. Aracın çalınması durumunda, kasko şirketi ödeme yapar. Kiralama şirketleri de kaskodan zarar tazmin edebildiği için, şirket olarak zarara uğramamış olur.

Olası bir kaza durumunda kasko devreye girer. Bunlar araç kiralama şirketlerinin finansal açıdan zorlanmaması için alınan güvenlik önlemleridir. Aslında şirketlerin haklarını korumak için vardır. Ancak kısmi olarak da araç kiralama yapan kişilerin de haklarını korur. Örneğin kaza yapıldığında ve karşı taraf kusurlu olduğunda, araç kiralaması yapan kişilerin de haklarını korumuş olur.

Her araç kiralama şirketinde bulunan aracın rent a car kaskosu yoktur. Bu nedenle profesyonel olan firmalar ile çalışmak her zaman sizin işinizi kolaylaştıracak unsurlar arasında yer alacaktır. Kiralama işlemi yaparken aracın kaskosunun bulunup bulunmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Kasko her zaman maddi ve manevi hasardan kurtarıcı niteliğinde bir uygulamadır. Hem kiralama şirketlerine hem de müşterilerine güven verir. Kazanç ve tasarruf sağlar. Olası kötü etmenlere karşı oluşturulacak güvenlik önlemleridir.

Rent a Car Kaskosunun Geçerli Olabilmesi için Kurallar

Seyir halinde iken, aracı kiralayan şoförün alkollü ya da uyuşturucu etkisinde olmaması gerekir. Aksi takdirde kasko otomatikman iptal edilir.

Aracı kullanan kişinin trafik kuralına uyması beklenir. Olası bir maddi veya manevi hasarda suçlu bulunur ise kasko bu durumu karşılamaz. Hasarı şirketin karşılaması ve kiraladığı kişiden bu borcu tahsil etmesi anlamına gelir.

Binek bir araç kiralanır ve bu araç ile yük taşıma yapılır ise, olası hasarları kasko karşılamaz.

Aracın çalınma riskine karşın kasko maddeleri vardır. Böyle bir durumda kasko zararı tazmin eder.

Kaza anlarında; hasar tek taraflı ise ya da çift taraflıysa fark etmeksizin kasko hasarı karşılar. Eğer karşı taraf suçlu bulunur ise, kasko şirketi karşı tarafın trafik sigortasından hakkını alır. 

01
Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Oku
Sürüş keyfi veren araçlar

Sürüş keyfi veren araçlar

Oku
Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp