Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu içeriği dikkatli bir şekilde okuyarak sizlerde en sorunsuz şekilde araç kiralama işlemlerini yerine getirebilirsiniz. Geçmiş aylarda veya yıllarda birden çok kez araç kiralamış olabilirsiniz, son yıllarda değişen şartlar ile birlikte araç kiralama işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bir dizi değişken bulunmaktadır. Araba kiralama aşamasında dikkat edilmesi gereken işlemler nelerdir? İşte detaylar.

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

Araç kiralama hizmeti satın alırken anlaşma yapacağınız rent a car’a başvurmadan önce ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirleyin. Örnek olarak seyahatinizi tek kişi olarak yapacaksanız 7 kişilik bir araç kiralama hizmetini tercih etmemelisiniz. Bir diğer başlık olarak araç ile şehir dışına çıkacaksanız o ile uçak ile gidip daha sonra o bölgede araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Örnek olarak İzmir araç kiralama hizmetinden yararlanarak İstanbul’a gidecekseniz, seyahatinizi uçakla gerçekleştirip, İstanbul araç kiralama hizmetinden yararla bilirsiniz.


Araç Teslim Noktalarını Araştırın

Araç teslim noktaları da başlı başına dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra kiralayacağınız aracı nereden alacağını ve tekrar hangi noktada geri bakacağınıza dikkat etmelisiniz. Örnek olarak seyahat amaçlı olarak bir şehre gideceğinizi varsayalım. Bu doğrultuda araç kiralama hizmeti için tercih edeceğiniz hizmetler Havalimanı alış ve havalimanı teslim, ancak uçak ile gelip otobüs ile yolculuğunuza gidecekseniz: Havalimanı alış, otogar teslim olmasına dikkat edin. Tüm bu değişkenler araç kiralama hizmetlerinin fiyat ve konforunu doğrudan etkileyen uygulamalar olarak bilinmektedir.

Sigorta Yaptırın

Rent A Car sigortası veya halk arasında bilinen araba kiralama kasko hizmetleri oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Kirala hizmetlerinde aracın veya yolcunun başına bir iş gelmesi en son istenen olaylardan bir tanesidir. Ancak tüm bunların yanı sıra sigorta ve kasko işlemleri ile birlikte hem can hem de mal kayıplarının teminat alması gerekmektedir. Rent A Car sigortaları, olası kaza ve hasar durumlarında bir araca verilen maddi ve manevi zararları karşılayan bir garanti hizmetidir. Son yıllarda araç kiralama kaskoları oldukça önemli bir hal almıştır. Çünkü araç kiralama her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Kişiler kişisel araçları yerine hava yolu ile ulaşım sağlamayı ve daha sonra havayolundan araç kiralamayı tercih etmektedir ve bu sadece iş seyahatleri için değil tatiller için de geçerlidir. Siz de araç kiralayarak seyahat etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte Rent A Car sigortası, kiralık araçla yapılan bu uzun mesafeli yolculuklarda bir kaza olması durumunda araca gelebilecek zararları karşılıyor ve memnuniyetsizliği ortadan kaldırmaktadır. Araç kiralama sigortası, araba kiralayan kişinin kiraladığı araba için olası hasar veya kaza sonucu oluşabilecek maliyetleri karşılamasını sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta genellikle araba kiralama firması tarafından sunulur ve araba kiralama sözleşmesi esnasında kiralayan kişi tarafından alınır. Araç kiralama sigortası genellikle kazaya veya arabanın çalınmasına karşın koruma sağlar, ancak kapsamı araba kiralama firmasına ve kiralama şartlarına göre değişebilir. Örneğin, bazı araç kiralama sigorta poliçeleri araba için hasar veya kaza sonucu oluşabilecek maliyetleri karşılamakla birlikte, yolcuların yaralanması veya ölümü gibi durumları kapsamayabilir. Araç kiralama sigortası genellikle araba kiralama ücretleri içinde dahil edilir ancak bazen ekstra bir ücret talep edilir. Kiraladığınız araba için araç kiralama sigortasının ne kadar kapsamlı olduğunu ve ekstra maliyetleri öğrenmek için araba kiralama firmasının şartlarını ve koşullarını dikkatli bir şekilde incelemeniz önerilir.


Hasar Tespitini Unutmayın

Hasar tespiti yapmak bir aracı teslim almadan önce dikkatli gözlemler ile birlikte yapılan bir işlemdir. Araç kiralama hizmetlerinde işin doğası gereği araçlar türlü yollara ve şoförlere maruz kalmaktadır. Bu işlemler sonucunda kiralamış olduğunuz araç geçmiş günlerde bir kazaya karışmış olabilir veya mekanik, kaporta hasarı ile karşı karşıya kalmış olabilir. Tüm bu olasılıklar siz aracı aldıktan sonra sizlerin sorumluluğunda olacağından geçmiş tarihlerde hasar almış araçları kiralamamaya özen gösterin. Kiralama işleminden önce araçlarınızı detaylı bir şekilde inceleyin ve gözle kaporta testini yapın. Daha sonra araç gösterge paneli üzerinde var olan arıza lambalarının yanıp yanmadığını test edin. Yapacağınız bu incelemeler sonucunda herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalırsanız aracı teslim almayın.

Sözleşme Maddelerini İnceleyin

Araç kiralama hizmeti satın aldığınızda kiralama firması ve sizlerin arasında bir tür sözleşmeler imzalanacaktır. Bu sözleşme maddeleri içerisinde aracı ne şekilde teslim alacağınız, hangi tarih ve zamanda teslim edeceğiniz, ilgili kurallara uymadığınız takdirde hangi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacağınıza kadar tüm detaylar yer almaktadır. Bu sebepten ötürü araç kiralamadan önce düzenlenmiş olan sözleşmeleri dikkatli bir şekilde okuyun ve aklınıza takılan tüm detayları ilgili personele açık bir şekilde iletin. Aklınızda herhangi bir soru işareti bulunuyorsa bu soruların giderilmesi için gerekli işlemleri yerine getiriniz. Aklınızdaki soru işaretleri gitmeden ilgili sözleşmeleri imzalamamaya özen gösterin.


Depoyu Kontrol Edin

Araba kiralama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer işlem ise depoyu kontrol etmektedir. Kontrol ederek teslim alacağınız araba kiralama işlemlerinde ne kadar titiz olursanız teslim aşamasında o kadar az sorun yaşarsınız diyebiliriz. Genel olarak araç kiralama firmaları aracı full depo, yarım depo, çeyrek depo gibi farklı yakıt doluluk oranları ile birlikte teslim etmektedir. Aracı kiralayan kişiler araçları nasıl aldılarsa o kadar teslim etmek zorundadır. Sözleşmede aksi bir durum belirtilmiyorsa aracı aldığı gibi teslim etmeyen kişilerden yıkama ve benzin ücretleri teslimiyet sonrasında tahsil edilmektedir.


Bu içeriğimizde sizlere araç kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 husustan bahsettik. Tüm bu bilgilerin yanı sıra çok daha ayrıntılı bilgilere Trabzon araç kiralama, İzmir araç kiralama, Antalya araç kiralama sayfalarımızı ziyaret ederek araç kiralama işlemleri hakkında çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp