Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Neler Yapılır?

Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Neler Yapılır?

Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Neler Yapılır?


Herkes benzin veya dizel için ağır faturalardan kaçınmak ister. Bununla birlikte Türkiye’de sürekli artan yakıt maliyetleri ile giderek durum zorlaşıyor.

Benzin fiyatları ülkede tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken en iyi yakıt tasarrufu ipuçlarından bazılarını size burada vereceğiz.

Şu anda, bir aracın yakıt verimliliği yakıt tasarrufu için anahtardır. Bu nedenle, insanlar yüksek yakıt verimliliğine sahip araçları tercih ediyorlar. İlerleyen bölümde yakıttan nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz.

Aracınızın Bakımını Yaptığınızdan Emin Olun

Eğer aracınızı kiralıyorsanız araç kiralama şirketleri bu önlemeleri sizin için alacaktır Düzenli bakım ve servis hizmeti alırsanız aracınız daha verimli olur ve yakıt tüketimi belirgin oranda azalır.  

Lastiklerinizin kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi doğru basınca göre şişirildiğinden emin olmak özellikle önemlidir. Çünkü az şişirilmiş ve aşırı şişirilmiş lastiklerin her ikisi de yakıt ekonomisini olumsuz yönde etkiler. Lastik basınçları aracınızın yüküne göre değişiklik göstermelidir. Dört yolcunuz ve bagajınız varsa, lastiklerinizin önerilen maksimum basınçlara kadar şişirilmesi gerekir.

Az şişirilmiş lastikler yuvarlanma direncinin artmasına yol açar. Bu, kat edilen her kilometrede lastiklerinizin daha fazla sürtünme ve yuvarlanma direnci ürettiği ve dolayısıyla yakıt tüketimini artıracağı anlamına gelir. Tüm lastikleriniz 10 psi az şişirilmişse, bu yakıt verimliliğini % 10'a kadar azaltabilir.

Aşırı Hız Yapmaktan Kaçının

Aşırı hız, yakıtı en çok etkileyen faktördür. Bu nedenle hafif bir sağ ayağa sahip olmak ve tüm hızlanmanın yumuşak olmasını sağlamak, yakıt tasarruflu sürüş için çok önemlidir.

Bir otoyolda seyir halindeyken, motorunuz rüzgar direncinin üstesinden gelmek için çok çalışır. 100 km/s'de %15'e kadar daha fazla yakıt ve 110 km/s'de %25'e kadar daha fazla yakıt tüketirsiniz. Bu sizi yavaş sürmeye teşvik edebilir ancak 50 km / s'den daha yavaş sürerseniz motorunuz daha düşük bir vitese düşer ve böylece daha fazla yakıt tüketir. Sonuç olarak otoyolda sabit bir 50 – 90 km / s, optimum yakıt ekonomisi elde etmek için en iyisidir.

Hava Şartlarını Değerlendirin

Olumsuz hava şartları tartışmasız yakıttaki en büyük drenajdır. Bu yüzden size bırakabileceğimiz en iyi yakıt tasarrufu ipucu, havayı tasarruflu kullanmaktır. Bunu yapmak yakıt tüketimini % 5-20 oranında azaltabilir. Ayrıca yakıtın buharlaşmasını önlemek için aracınızı gölgede park edin.

Aracı Uzun Süre Rölantide Bırakmayın

Bir araç, motor rölantideyken bile yakıt tüketir. Bu nedenle, geçişlerde, kırmızı ışıklarda ve trafik sıkışıklığında motoru kapatmanız mantıklıdır. Dahası, bir motoru yeniden çalıştırmak, bir aracı 30 saniye boyunca rölantide tutmanın aldığı yakıtla aynı miktarda yakıt alır. Bu yüzden motoru kapatarak benzinden tasarruf etmek daha iyidir.

Üç dakikadan fazla bir süre bir şey veya birini bekliyorsanız, motorunuzu kapatın. Hareket etmiyor olabilirsiniz ancak motorunuz açık olduğu sürece yakıtı yakıyor.

Agresif Araba Kullanmayın

Sıkışmış sokaklar aceleyle araba kullanmanıza izin vermiyorsa, yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı oldukları için teşekkür edin.

Frenleri aniden kullanma daha sonra tekrar hızlanmanız gerektiğinden yakıt tüketimini artırır. Bu, özellikle önünüzdeki aracın arkasından çok yakından takip ediyorsanız geçerlidir.

Üst Viteste Araç Kullanın

Otomatik bir araba kullanıyorsanız, hızınızı sabit tutmak için hız sabitleyiciyi kullanın. Manuel bir araba kullanıyorsanız, uygun olduğunda daha yüksek bir vites kullanın. Bu durumların her birinde, motorlarınız dakikada daha az devir (RPM) geçirir ve yakıt tüketiminizi azaltır.

Uzun Yolda Hız Sabitleyiciyi Deneyin

Rent a car firmalarının önerdiği bir diğer yöntem de otoyolda sürüş sırasında gereksiz hız değişikliklerinden kaçınmaktır. Bu nedenle, hız sabitleyici kullanın. Ayrıca, yokuş yukarı sürerken motor zaten çok fazla yakıt tükettiği için ayağınızı gaza basmanıza gerek yoktur. Bunun yerine sabit bir hızda sürün.

Yakıt tasarrufunun anahtarlarından biri sabit bir hızda sürmekti. Hız sabitleyici bunu düz yüzeylerde etkili bir şekilde yapabilir. Bu aracınızın daha verimli hale gelmesini sağlar ve yakıt tüketiminin de düşmesine olanak tanır.

Aracınızın Aerodinamiğini Güçlendirin

Sürüş sırasında yakıt tasarrufu yapmanın yollarından biri rüzgar sürtünmesini azaltmaktır. Otoyol hızlarında sürerken camları aşağıda tutmak aerodinamik sürtünmeyi artırır. Bu nedenle, bu yakıt verimliliğinde % 10'luk bir düşüşe neden olabilir. Bu yüzden daha iyi yakıt verimliliği için camları yuvarlayın.

Bagaja Fazla Yük Yüklemeyin

Araçlar, ağır yüklü olmadıklarında daha iyi kilometre performansı sağlar. Bagajdaki ek ağırlığın yakıt verimliliğini düşürmesi olasıdır. Her şeyi ve her şeyi bagajda tutma alışkanlığı olanlar için daha fazla yakıt tüketimi söz konusudur. Bu nedenle bir dahaki sefere yükleme yaparken iki kez düşünün. Aracınızın koyduğu her ekstra 50 kg, yakıt tüketimini %2 artırır.

Aracınızı Yüksek Devirde Kullanmayın

Aracınızı yüksek devir sayısında (RPM) kullanmaktan kaçının. Motorunuz daha yavaş döndüğünde aracınız daha düşük bir RPM'de daha az yakıt kullandığında yakıt ekonomisi için daha iyidir.

Yoğun Saatlerde Rotanızı Planlayın

Dur-kalk trafiği motorunuza çok fazla baskı uygular, böylece daha fazla yakıt yakar. Mümkün olduğunda, yoğun trafiğin en kötüsünden kaçınmanıza yardımcı olmak için işe gidip gelme durumunuzu dikkatlice planlayın.

Sürekli Araç Kullanma Pratiği Yapın

Önünüzdeki yola bakın ve bir sonraki hamlenizi planlayın. Tamamen durmak için frenlere basmak yerine kırmızı ışığa yaklaşırken yavaşlamayı deneyin. Veya bir tepenin eteklerine ulaşırken, yaklaştığınızda değil, ona yaklaştıkça hızlanmaya başlayın. Aracınızı tamamen dururken veya yakıt tüketimini artıracağı için bir tepeye tırmanırken sert hızlanmalardan kaçının.

Benzinden nasıl tasarruf edeceğiniz konusunda size verebileceğimiz en iyi tavsiye, aktif olarak araba kullanmaktır. Arkadaşlarınızla birlikte bir rota oluşturun ve aktif olarak araç kullanın.

 

 


 

 

  

  

01
Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayenesi Nedir?

Oku
Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadar?

Araç Egzoz Muayenesi Ne Kadardır?

Oku
Dizel ve Benzin Farkı

Dizel ve Benzin Farkı Nelerdir

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp