Ek sürücü nedir?

Ek sürücü nedir?

Araç kiralama yaparken genelde tek kişi sürücü olarak hizmet almaktadır. Yapılan sözleşme ve prosedürlere bakıldığı zaman da aracı kiralayan kişinin sadece sürmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ise kiralayan dışında ehliyeti olan başka sürücünün direksiyona geçtiği tespit edilmektedir. Bu konu hem firma hem kişiler için olumsuzluk yaratabilmektedir.

Ek sürücü, aracı kiralarken bir isim daha belirtilmesi halinde sigortanın devre dışı kalmadan sürüşe izin verdiği sürücü anlamı taşımaktadır. Örneğin uzun bir yola çıkmanız gerekiyor fakat tek sürücü ile bu durum zor olabilmektedir. Kiralama yaparken ek sürücü yazdırırsanız arabayı kullanabilir. Ayrıca kaza, hasar gibi durumlarda ek sürücü listesinde geçmiyor ise farklı yaptırımları da olmaktadır.

Kiraladığınız aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda yazılan kişi veya kişiler kullanabilir.

Madde açık ve net şekilde belirtmektedir. Ek sürücü için ücretlendirme de günlük kiralama bedeli alınmaz. Ücretlendirmesi daha düşük tutulmaktadır. Ek sürücüler arabayı kullandığı zaman sözleşmede de geçiyor ise sözleşmede yer alan tüm haklara sahip olmaktadır.

Ek sürücü şartları nelerdir?

Standart prosedürler geçerli olmaktadır. Yaş sınırı ve sürücü belgesi ile ilgili olan tüm koşullar ek sürücü için de aynıdır. Kiralama esnasında belge ibrazı zorunludur. Eğer ek sürücü tanımı yoksa ve farklı sürücüler aracı kullanırsa hem kiralayan hem de sözleşme dışı kullanan için yasal sorumluluk devreye girmektedir.

Ek sürücü sonradan eklenir mi?

İlk kiralama anında ekletmediyseniz sonradan eklemek mümkündür. Ancak ofislerde kimlik, ehliyet ve imza atılması gerektiğinden şubeden bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Sonradan ekletme yaparak ek ücret ile sürüş sağlanabilmektedir.
01
Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Oku
Sürüş keyfi veren araçlar

Sürüş keyfi veren araçlar

Oku
Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp