Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce hiç araç kiralama yapmadınız mı? Araç nasıl kiralanır diye sizler de merak ediyor olabilirsiniz. Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. Bu sayede güvenilir bir şekilde araç kiralama yapabileceksiniz. Dikkat edilmesi gereken hususlara göz atacak ve buna uygun olarak hareket edebileceksiniz. Araba kiralamanın belirli şartları olur. Bu şatları bilmek vatandaşların işlerini kolaylaştıran unsurlardandır.

Araç Kiralama Nasıl Yapılmalıdır?

Araç kiralama yaparken belirli kriterler vardır. Rent a car şirketlerinden araç kiralama işlemi yapılabilmektedir. Firmaların iletişim adresleri üzerinden iletişime geçebilir ya da online olarak internet aracılığı ile araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yaş ve Ehliyet Sınırı

Bir araç kiralamak için belirli bir yaş sınırı bulunur. Türkiye Cumhuriyeti’nde ekonomik bir araç kiralama işlemi yapılacak ise burada 21 yaş sınırı bulunur. Ayrıca aracı kiralayacak kişinin minimum 2 yıllık bir ehliyete sahip olması gerekir. Orta sınıf araç ya da üst segment araçlar için minimum 25 yaş ve minimum 3 yıllık ehliyet olma şartı vardır. Araç kiralama konusunda yaş sınırı bireysel kiralamalarda önemlidir.

Ödeme Yöntemleri

Araç kiralama yapılırken kişinin kredi kartının olması gerekir. Çünkü aracı kiralayacak olan ve ehliyet sahibi olan kişinin kredi kartı ile işlem yapılabilir. Kredi kartı olmadan kiralama işlemi yapılamaz.

Provizyon İşlemi

Araç kiralaması yapılırken kişinin kredi kartına bloke konulabilir. Bunun amacı olası bir trafik cezası, park cezası ya da sigortanın karşılamadığı olası bir hasar durumunda önlem içindir. Kişi aracı kiralar, kredi kartına bloke belirli miktar konur. Süre bittiğinde kişi aracı teslim eder. Hasar durumuna bakılır, mevcut bir ceza olup olmadığı tespit edilir. Herhangi bir olumsuz durum yok ise anında bloke kaldırılır. Provizyon işleminin amacına uygun oluşması için güvenilir yerden araç kiralamak önemlidir. Çünkü bu işlem sırasında vatandaşların çoğu mağdur duruma düşebilmektedir.

Depozit İşlemi

Araç kiralama anında, belirli bir depozit istenebilir. Bu araç kiralama şirketlerinin yasal hakkıdır. Olası bir problem için şirketler önden para alır, buna depozit denir. Bazen de kredi kartına bloke koyar. Bu da depozit yerine geçer. Ancak araç alındığı gibi hasarsız teslim edilmiş ve herhangi bir cezası bulunmuyor ise şirketlerin mevcut depoziti iade etmesi gerekir.

Şirket için Araç Kiralama İşlemleri

Şirketlerin belirli şartları ve kriterleri bulunur. Araç kiralarken bu adımlara dikkat etmek gerekir. Şirket içi uzun vadeli araç kiralamalar daha ekonomik olmaktadır. Bunun için ayrı kriterler geçerlidir. Araç kiralama şirketi ile araç kiralayacak olan firma arasında karşılıklı yapılacak anlaşmaya bağlı olarak kurallar değişebilir. Dikkat edilmesi gereken hususlar sıralandırılabilir. Bu yazımızda daha sık karşılaşılan bireysel araç kiralama yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken durumlara değindik. Sizler de araç kiralamadan önce bu kriterlere önem vermelisiniz.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

01
Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Oku
Sürüş keyfi veren araçlar

Sürüş keyfi veren araçlar

Oku
Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Havalimanı araç kiralama püf noktaları

Oku
Ara

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

Kabul Ediyorum
Whatsapp